Powiatowy Urząd Pracy w Olecku ogłasza ponowny nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawców.
Limit środków pozostających do wykorzystania w 2023 r. na kształcenie ustawiczne dla pracodawców i/lub pracowników z rezerwy KFS na 2023 rok dla powiatu oleckiego wynosi 16 546,90 zł.
Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 16.10.2023 r. do 18.10.2023 r.
Jeżeli złożone w w/w terminie wnioski nie wyczerpią w całości dostępnej puli środków, nabór zostanie powtórzony.
Rozpatrywane będą tylko kompletne wnioski (tj. wniosek + wymagane załączniki), złożone w terminie naboru.
Z uwagi na obowiązujące przepisy do wniosku należy dołączyć Oświadczenie o braku istnienia wykluczających powiązań w zakresie ograniczenia lub wyłączenia z możliwości wspierania ze środków publicznych podmiotów i osób, które w bezpośredni lub pośredni sposób wspierają działania wojenne Federacji Rosyjskiej lub są za nie odpowiedzialne (załącznik nr 5).
- Finansowane może zostać wyłącznie kształcenie ustawiczne, które rozpocznie się po zawarciu przez Starostę z Pracodawcą umowy o dofinansowanie.
- Planując termin kształcenia należy mieć na uwadze czas niezbędny na rozpatrzenie wniosków (do 30 dni od złożenia do PUP Olecko) oraz na przygotowanie i zawarcie umowy.
- Wskazane jest, aby kształcenie ustawiczne dofinansowane ze środków rezerwy KFS rozpoczęło się w 2023 roku i w tym roku została uregulowana należność za kształcenie dla jednostki szkolącej.
- Prosimy pamiętać, że środki rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.
Środki rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2023 rok przeznacza się na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, których wnioski spełniają wymagania określone przynajmniej w jednym z przyjętych Priorytetów wydatkowania środków KFS określonych przez Radę Rynku Pracy, którymi są:
Priorytet I: Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Priorytet II: Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Priorytet III: Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Priorytet IV: Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
Priorytet V: Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Wyjaśnienia do priorytetów znajdują się w „Informacji dotyczącej ubiegania się o środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olecku"
Z kształcenia ustawicznego mogą skorzystać zarówno pracownicy jak i pracodawcy, nawet jeśli w treści priorytetu zawarto sformułowania odnoszące się bezpośrednio do pracowników.
Kryteria uwzględniane przy rozpatrywaniu wniosków:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków rezerwy KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków rezerwy KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów środków rezerwy KFS przyznanych dla powiatu oleckiego na 2023 rok.
Kompletne wnioski należy składać w terminie naboru w formie:
- papierowej - w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku, ul. Armii Krajowej 30, 19-400 Olecko (pokój nr 14) od poniedziałku do czwartku w godzinach od 07.30 do 15.30 oraz w piątek w godzinach od 07.00 do 15.00.
- elektronicznej – wniosek złożony w formie elektronicznej powinien posiadać
- bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, albo
- podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
Zachęcamy do zapoznania się z Wytycznymi dla pracodawców / instytucji szkoleniowych opracowanymi w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Modelowe procedury współpracy instytucji rynku pracy z pracodawcami i przedsiębiorcami" z udziałem Konfederacji Lewiatan – lidera projektu i Fundacji WiseEuropa z Warszawy – dostępne na stronie https://wupkrakow.praca.gov.pl/-/10899990-procedury-przyjazne-dla-pracodawcow-i-instytucji-szkoleniowych
Informacje z zakresu realizacji KFS można uzyskać pod nr tel. 87 520 30 78 wew. 240 lub 231.