MACIE PRAWO DO SRAWIEDLIWYCH WARUNKÓW PRACY, GDY PRACUJECIE W INNYM KRAJU

Print Drukuj
 
MACIE PRAWO DO SRAWIEDLIWYCH WARUNKÓW PRACY,
GDY PRACUJECIE W INNYM KRAJU

Praca sezonowa za granicą z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż ten rodzaj zajęcia umożliwia podjęcie zatrudnienia poza granicami kraju zwłaszcza tym osobom, które nie chcą bądź nie mogą pozwolić sobie na długą czy stałą emigrację. A ponieważ zarobki za granicą wciąż są dużo wyższe niż w Polsce, to praca sezonowa za granicą pozwala na szybkie uzupełnienie domowego budżetu. Tym bardziej, iż wielu zagranicznych pracodawców poszukuje typowych pracowników sezonowych – między innymi w leśnictwie, ogrodnictwie, turystyce, handlu, przemyśle rolnym, spożywczym bądź budowlanym.
 Szacuje się, że każdego roku nawet 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową poza swoim krajem pochodzenia. Mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy lokalni. Tymczasowy charakter ich pracy powoduje, że bardziej narażeni są na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa oraz nadużycia. Pandemia Covid-19 pogorszyła warunki pracy pracowników sezonowych i naraziła ich na większe ryzyko choroby. Nieznajomość języków obcych, przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego czy BHP powoduje, iż pracownicy sezonowi pozbawiani są dostępu do odpowiedniej pomocy i środków odwoławczych w państwie zatrudnienia.
Aby sprostać tym wyzwaniom i zapewnić pracownikom sezonowym godziwe warunki pracy, Europejski Urząd ds. Pracy zainicjował uruchomienie kanału informacyjnego dla pracowników zainteresowanych podjęciem pracy sezonowej. Powyższe przedsięwzięcie ma na celu podniesienie świadomości polskich pracowników sezonowych, osób poszukujących pracy sezonowej za granicą i pracodawców w zakresie ich praw i obowiązków podczas pracy za granicą w UE/EFTA i przysługującej im ochrony przed oszustwami i nadużyciami wraz z dostępnymi usługami doradczymi.
W Polsce wydarzenia informacyjne prowadzone są przez polską sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES, która w lipcu 2021 r. rozpoczęła działania komunikacyjne skierowane do osób zainteresowanych pracą sezonową za granicą.
W zakresie działań komunikacyjnych oraz informacyjnych także inne organizacje, instytucje czy sieci prowadzą własne lokalne inicjatywy. Wśród takich organizacji można wyszczególnić Powiatowe Urzędy Pracy, Wojewódzkie Urzędy Pracy, Wojewódzkie Komendy Ochotniczych Hufców Pracy czy lokalne jednostki i Młodzieżowe Biura Pracy OHP.
Każde wydarzenie informacyjne (stacjonarne i online), w którym planowany jest udział  osób bezrobotnych lub poszukujących pracy wprowadzony zostanie do „Kalendarza wydarzeń" na stronie www.eures.praca.gov.pl
 
W ramach prowadzonych działań informacyjnych i promocyjnych (w szczególności online z uwagi na epidemię) skorzystać mogą Państwo z informacji dotyczących:
- poszukiwania bezpiecznej i uczciwej pracy sezonowej w państwach członkowskich UE/EFTA,
- możliwości i zasad korzystania z usług sieci EURES jako źródła bezpiecznej pracy,
- warunków pracy i zabezpieczenia społecznego w państwach członkowskich UE/EFTA.
 
Informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w krajach potencjalnego zatrudnienia uzyskacie Państwo na stronach internetowych:
- Komisji Europejskiej: https://reopen.europa.eu/pl oraz
- Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
 
Z uwagi na epidemię COVID-19 działania komunikacyjne prowadzone są głównie przy wykorzystaniu internetu, telefonu, mediów społecznościowych czy prasy lokalnej.
W Polsce posty dotyczące działań informacyjnych ws. pracy sezonowej, a w szczególności w zakresie unijnych i krajowych przepisów prawnych regulujących pracę sezonową oraz prawa i obowiązki pracowników i pracodawców można śledzić na poniższych portalach.
 
Przydatne adresy stron internetowych:
- oficjalne kanały sieci EURES takie jak portal EURES (www.eures.europa.eu, https://eures.praca.gov.pl)
-  konta w mediach społecznościowych:
 
- strona internetowa lokalnego Urzędu Pracy w Olecku oraz funpage'u na facebooku:
 
 
UCZCIWE ZATRUDNIENIE NIE KOŃCZY SIĘ PO SEZONIE !
 
MAMY WSPÓLNY OBOWIĄZEK PRZESTRZEGANIA PRAW I OBOWIĄZKÓW
ORAZ WSPÓŁPRACY W CELU ZAPEWNIENIA BEZPIECZNEJ I UCZCIWEJ PRACY DLA WSZYSTKICH.
 
Informacje o publikacji dokumentu