Informacja o realizacji projektu pn. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie oleckim (III)" - Powiatowy Urząd Pracy w Olecku

Informacja o trwającym naborze wniosków na organizację staży
Informacja o trwającym naborze wniosków na organizację staży dla osób bezrobotnych z terenu powiatu oleckiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków o organizację prac interwencyjnych.
Szanowni Państwo, informujemy, iż z dniem 26.06.2025 r. wstrzymujemy nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków o organizację prac interwencyjnych.
Szanowni Państwo, informujemy, iż z dniem 23.06.2025 r. wstrzymujemy nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków na staże zawodowe
Szanowni Państwo, informujemy, iż z dniem 18.06.2025r. wstrzymujemy nabór wniosków na staże zawodowe realizowane w ramach środków rezerwy Funduszu Pracy.

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie
Powiatowy Urząd Pracy w Olecku informuje, iż z dniem 16.06.2025r. wstrzymuje nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie

Ogłoszenie o naborze wniosków Pracodawców o przyznanie środków z rezerwy KFS
Powiatowy Urząd Pracy w Olecku ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i/lub...
Środki z rezerwy Funduszu Pracy - zaproszenie do składania wniosków.
Informujemy, że pozyskaliśmy dodatkowe środki rezerwy Funduszu Pracy na realizację Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia w kwocie 358 557,00zł.

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków na staże zawodowe
Szanowni Państwo, informujemy, iż z dniem 05.06.2025r. wstrzymujemy nabór wniosków na staże zawodowe realizowane w ramach środków Funduszu Pracy.

Informacja o wznowieniu naboru wniosków na organizację staży z środków Funduszu Pracy
Powiatowy Urząd Pracy w Olecku informuje, iż z dniem 04.06.2025r. wznawia nabór wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu ze środków Funduszu Pracy. Kompletne...

Informacja o wznowieniu naboru wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie
Informacja o wznowieniu naboru wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie Powiatowy Urząd Pracy w Olecku informuje, iż z dniem 04.06.2025r. wznawia nabór wniosków o...
Informacja o realizacji projektu pn. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie oleckim (III)"
Powiatowy Urząd Pracy w Olecku realizuje projekt pod nazwą „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie oleckim (III)", współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu FEWM.07 Rynek Pracy, Działanie FEWM.07.01 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych – PUP.
Okres realizacji projektu: od 23.01.2025r. do 31.12.2025r.
Całkowita wartość projektu 3 668 152,38 zł, z czego:
- dofinansowanie z UE wynosi 3 117 929,52 zł
- dofinansowanie z wkładu krajowego wynosi 550 222,86 zł.
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia min.142 osób bezrobotnych z powiatu oleckiego.
W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia:
- pośrednictwo pracy / poradnictwo zawodowe,
- staże,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
- prace interwencyjne
- szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji lub nabycia kompetencji
- bony na zasiedlenie
- doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy.
W/w wsparcie udzielane będzie w sposób i na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Projekt adresowany jest do min. 142 osób pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olecku jako osoby bezrobotne, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby młode w wieku 18-29 lat, zwłaszcza te, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. osoby z kategorii NEET
- osoby w wieku 30 lat i więcej, należących do jednej z następujących grup:
- osoby długotrwale bezrobotne
- kobiety
- osoby z niepełnosprawnościami
- osoby w wieku 50 lat i więcej
- osoby o niskich kwalifikacjach.
Osoby w wieku 18-29 lat to osoby, które w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie miały ukończone 18 lat i nie ukończyły 30 lat, tj. do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin.
Za osoby z kategorii NEET uznaje się te, które łącznie spełniają trzy następujące warunki:
- nie pracują (są zarejestrowane jako osoby bezrobotne);
- nie kształcą się (nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbują obowiązek szkolny lub nauki). Kształcenie formalne w trybie stacjonarnym rozumiane jest jako kształcenie w systemie szkolnym na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, jak również kształcenie na poziomie wyższym w formie studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych w trybie dziennym;
- nie szkolą się (w okresie ostatnich 4 tygodni nie uczestniczyły w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych).
Za osoby długotrwale bezrobotne uznaje się osoby bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
Za osoby o niskich kwalifikacjach uznaje się osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, czyli osoby z wykształceniem podstawowym/niepełnym podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub ponadpodstawowym (do poziomu szkoły średniej lub zasadniczej zawodowej). Poziom uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie.
Wsparcie w projekcie będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. w ciągu czterech miesięcy od dnia przystąpienia do projektu osobom młodym w wieku 18-29 lat zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu.
Uwaga:
Udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat jest poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych(z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych danej osoby) z wykorzystaniem narzędzia rekomendowanego i udostępnionego przez ministra właściwego do spraw pracy, który odpowiada za nadzór nad realizacją Gwarancji dla młodzieży w Polsce.
#FunduszeEuropejskie
Terminy rekrutacji uczestników oraz terminy składania wniosków przez podmioty zainteresowane:
Rekrutacja na poszczególne formy wsparcia prowadzona będzie do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
W trakcie rekrutacji przestrzegana będzie zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym otwartości na udział osób z niepełnosprawnościami.
Osoby bezrobotne zainteresowane uczestnictwem w oferowanych formach wsparcia, spełniające kryteria udziału w projekcie, powinny kontaktować się ze swoimi doradcami klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olecku.
Formy wsparcia przewidziane do realizacji w ramach projektu:
1. Staże oraz prace interwencyjne
Pracodawcy/przedsiębiorcy składają wnioski o organizację stażu/prac interwencyjnych
w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wniosków publikowane na stronie https://olecko.praca.gov.pl w zakładce „Najnowsze aktualności i wydarzenia” oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku.
Termin naboru wniosków podany zostanie w trakcie realizacji projektu.
Szczegółowe informacje z zakresu realizacji tych form wsparcia można uzyskać w pokoju nr 6 (I piętro) oraz pod numerem telefonu 87 520 30 78 wew. 239 (staże zawodowe) i 87 520 30 78 wew. 237 (prace interwencyjne).
Dobór osób bezrobotnych do uczestnictwa w w/w formach wsparcia odbywać się będzie na bieżąco, po rozpatrzeniu wniosków pracodawców/przedsiębiorców.
Efektem pracy interwencyjnych jest zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę z częściowym dofinansowaniem pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy. Efektem stażu jest nabycie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną.
2. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
Osoby bezrobotne składają wniosek o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wniosków publikowane na stronie https://olecko.praca.gov.pl w zakładce „Najnowsze aktualności i wydarzenia” oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku.
Termin naboru wniosków podany zostanie w trakcie realizacji projektu.
Szczegółowe informacje z zakresu realizacji tej formy wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 87 520 30 78 wew. 234 (pokój nr 3).
Efektem udzielnej dotacji jest rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną.
3. Szkolenia
Osoby bezrobotne składają wniosek o skierowanie na szkolenie w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wniosków publikowane na stronie https://olecko.praca.gov.pl w zakładce „Najnowsze aktualności i wydarzenia” oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku.
Termin naboru wniosków podany zostanie w trakcie realizacji projektu.
Szczegółowe informacje z zakresu realizacji tej formy wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 87 520 30 78 wew. 242 (pokój nr 3).
Efektem szkoleń jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2021-2027 w szczególności Załącznika 2 „Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z EFS+”.
4. Bony na zasiedlenie
Szczegółowe informacje z zakresu realizacji tej formy wsparcia można uzyskać
pod numerem telefonu 87 520 30 78 wew. 239 (pokój nr 6).
Efektem otrzymania bonu na zasiedlenie przez osobę bezrobotną jest wsparcie na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
5. Doposażenie lub wyposażanie stanowiska pracy
Osoby bezrobotne składają wniosek o skierowanie na szkolenie w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wniosków publikowane na stronie http://olecko.praca.gov.pl w zakładce „Najnowsze aktualności i wydarzenia” oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku.
Termin naboru wniosków podany zostanie w trakcie realizacji projektu.
Szczegółowe informacje z zakresu realizacji tej formy wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu 87 520 30 78.
Rezultatem tego działania będzie stworzenie lub przystosowanie stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego.
-
Załączniki
- 1.721,90 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
- 2.066,30 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
- 861,00 zł Dodatek aktywizacyjny
- do 53.773,70 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia
Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.
Powiatowy Urząd Pracy w Olecku
Nasz adres: ul. Armii Krajowej 30, 19-400 Olecko
tel. (87) 520 30 78, (87) 520 25 33
fax. (87) 520 27 46
e-mail: biuro@pup.olecko.pl
Adres skrzynki ePUAP: /PUP-OLECKO/skrytka
Adres do e-doręczeń: AE:PL-52309-79535-IWWJH-15
Godziny urzędowania:
- poniedziałek - czwartek 7:30 - 15:30
- piątek 7:00 - 15:00
Interesanci przyjmowani są w godzinach od 8:00 do 14:00.