Programy i projekty EFS - Powiatowy Urząd Pracy w Olecku


Zawartość stron


 

INFORMACJE O PROJEKCIE

 

Projekt pn. „Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI" realizowany jest przez Powiat Olecki/Powiatowy Urząd Pracy w Olecku w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olecku, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świętajnie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wieliczkach w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działania 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Podziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznymProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 na podstawie umowy podpisanej z Instytucją Pośredniczącą i umowy partnerskiej.

Okres realizacji: od 01.01.2014 r. do 30.06.2015 r.

 

Celem Projektu jest zwiększenie do końca czerwca 2015r. aktywności społecznej i zawodowej 32 osób bezrobotnych (17K, 15M) zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu powiatu oleckiego.

 

W ramach Projektu zaplanowano następujące formy wsparcia :

  1. Wsparcie psychologiczno-terapeutyczne obejmujące rozmowy indywidualne z 32 uczestnikami-1,5h/os. Łącznie 48 h. Cel-poprawa stanu emocjonalnego i psychicznego uczestników oraz podniesienie poziomu motywacji do podjęcia aktywności zawodowej.

    W dalszym etapie realizacji projektu jest możliwość indywidualnych konsultacji psychologicznych.

    Warsztaty z komunikacji interpersonalnejobejmujące sztukę prezentacji siebie, doskonalenie kontaktu i słuchania, komunikację niewerbalna.

    Warsztaty socjoterapeutyczne obejmujące zajęcia z socjoterapeutką. Zakres: budowanie poczucia bezpieczeństwa i integrowanie grupy, rozwijanie umiejętności psychofizycznych i niezbędnych w kontaktach społecznych, poznawanie mocnych i słabych stron, łagodzenie napięć.

    Wyjazd studyjny - 2 dni w celu pokazania dobrych praktyk z zakresu integracja i ekonomii społecznej nt .tworzenia i funkcjonowanie przedsiębiorstwa .społecznego jako inspiracja do podejmowania inicjatyw.

  2. Poradnictwo zawodowe.

    Porady indywidualne w zakresieokreślenia zainteresowań i predyspozycji zawodowych z wykorzystaniem testów w konsekwencji wybór kierunku szkoleń zawodowych, ustalenia Indywidualnego Planu Działania.

    Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy w celu przygotowania uczestników do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu zatrudnienia.

  3. Szkolenia zawodowe.

    Prawo jazdy kat. B (16os.) – w celu zdobycia umiejętności wymaganych na rynku pracy oraz niwelujących barierę dojazdu do miejsca pracy.

    Opiekun osób z zaburzeniami psychicznych i osób starszych (9os.). Zakres szkolenia: podstawowa opieka zdrowotna, podstawy żywienia, zagadnienia z geriatrii, zasady opieki nad osobami z zaburzeniami psych., podstawowe zabiegi, pierwsza pomoc, masaż klasyczny.

    Magazynier-sprzedawca z obsługą wózków jezdniowych (8 os.). Zakres szkolenia: gospodarka magazynowa, towaroznawstwo, dokumentacja .handlowa i magazynowa, komputerowe programy do obsługi magazynu, obsługa kasy fiskalnej, ładunkoznawstwo ,bhp, wymiana butli gazowych w wózkach.

    Brukarz (7 os.) Zakres szkolenia: przepisy bhp i ppoż., technologia robót, maszyny, sprzęt, materiały, zasady organizacji pracy i obmiaru robót.

    Technolog robót wykończ. w budownictwie 8os. Zakres szkolenia: technologia wykonywania robót wykończeniowych, maszyny, narzędzia i elektronarzędzia, stosowane materiały, przepisy bhp i ppoż.

    Uczestnikom projektu przysługuje stypendium szkoleniowe i zwrot kosztów przejazdu na szkolenie.

  4. Staże zawodowe – 32 osoby.

    Staże zgodne z kierunkiem szkoleń zawodowych. Długość stażu-max. 6 m-cy. Realizacja stażu u konkretnego pracodawcy odbędzie się z udziałem trenera pracy (wsparcie, doradztwo, bieżący nadzór-wizyty w miejscach realizacja staży). Uczestnikom projektu przysługuje stypendium stażowe i zwrot kosztów przejazdu na staż, zakupimy odzież/obuwie.

  5. Subsydiowane zatrudnienie – 7 osób

    Pracodawcy organizujący staże w ramach projektu, którzy zadeklarują zatrudnienie osób otrzymają przez 3m-ce zwrot części wynagrodzenia i składek społecznych.

    Uczestnicy otrzymają zwrot kosztów dojazdów i pomoc trenera pracy (wsparcie, doradztwo, bieżący nadzór-wizyty u pracodawców).

 

Biuro Projektu znajduje się w pok. Nr 4 w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku ul. Armii Krajowej 30. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00, Tel. 875201801.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 


 

 

WIZYTA STUDYJNA W „GARNCARSKIEJ WIOSCE"

 

W dniach 28-29 czerwca 2014r. odbyła się wizyta studyjna w Przedsiębiorstwie Społecznym "Garncarska Wioska" Sp. z o. o. w Kamionce koło Nidzicy. Wizyta została zrealizowana dla uczestników projektu „Z myślą o przyszłości", współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Celem wizyty było pokazanie uczestnikom projektu dobrych praktyk z zakresu integracji i ekonomii społecznej, tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego jako inspiracji do podejmowania inicjatyw.

Przedsięwzięcie rozpoczęło spotkanie w Spółdzielni Socjalnej „Nie jesteś sam" w Nidzicy z Prezesem spółdzielni Panią Anną Olszanicką. Pani Prezes przedstawiła od strony praktycznej działanie spółdzielni socjalnej, problemy i korzyści w codziennej pracy. Spotkanie zakończyło się degustacją pierogów, które stanowią specjalność spółdzielni.

 

Następnie udaliśmy się do Kamionki, gdzie po przywitaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie przedsiębiorstwa społecznego. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i z atrakcjami, które są oferowane m.in.: uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu malowania na szkle, rzemieślniczych, garncarskich, uczyliśmy się toczenia na kole garncarskim, zwiedzaliśmy „Rajski ogród".

 

Pani Anna Krzyżak-Żuchowska Prezes Garncarskiej Wioski wraz z Panem Krzysztof Margol Prezesem Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA w ciągu dwóch dni wizyty przeprowadzili szkolenia z zakresu: „Możliwości wspierania inicjatyw z zakresu ekonomii społecznej" oraz „Sposobu założenia i prowadzenia działalności gospodarczej". Dodatkowo Pani Prezes przeprowadziła prelekcję pt.: „Zasady tworzenia i prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego Garncarska Wioska krok po kroku".

 

Nocleg odbył się w gospodarstwie ekologicznym „Folwark Miłkowiec" w Gołębiewie, gdzie uczestnicy mogli skosztować żywności ekologicznej, w której specjalizuje się gospodarstwo.

 

Wizyta zakończyła się w niedzielę 29 czerwca 2014r.

Załączniki
Formularz zgłoszeniowy (pdf, 207 KB)
Formularz rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (pdf, 254 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę